fileutils 4.0i - en to cs translation catalogue (204 entries)

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
cs: 
      Speciálním případem je, má-li má cp tvořit záložní kopii ZDROJe, když jsou
    zadány přepínače --force a --backup, a ZDROJ a CÍL jsou stejného jména jednoho
    obyčejného souboru.

en: 
    Report bugs to <bug-fileutils@gnu.org>.
cs: 
      Chyby v programu oznamujte na adrese <bug-fileutils@gnu.org> (pouze
    anglicky), připomínky k překladu zasílejte na adresu <cs@li.org> (česky)

en:   or : %s [-acm] MMDDhhmm[YY] FILE... (obsolescent)
cs:  nebo :  %s [-acm] MMDDhhmm[YY] SOUBOR... (zastarale)

en:  (might be nonempty)
cs:  (nemusí být prázdný)

en: %s -> %s (backup)
cs: %s -> %s (zálohován)

en: %s -> %s (unbackup)
cs: %s -> %s (obnoven ze zálohy)

en: %s+%s records in
cs: %s+%s vstoupivších záznamů

en: %s+%s records out
cs: %s+%s vystoupivších záznamů

en: %s: File exists
cs: %s: Soubor existuje

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
cs: %s: relativní symbolický odkaz lze vytvořit pouze v aktuálním adresáři

en: %s: cannot copy cyclic symbolic link
cs: %s: zacyklené symbolické odkazy nelze kopírovat

en: %s: cannot overwrite directory
cs: %s: adresář nelze přepsat

en: %s: cannot overwrite directory with non-directory
cs: %s: adresář nelze přepsat souborem, který není adresářem

en: %s: cannot remove
cs: %s: nelze smazat

en: %s: cannot rewind
cs: %s: chyba při přesunu na začátek

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
cs: %s: shred nelze použít na popisovač souboru pouze pro přidávání

en: %s: descend into directory `%s'?
cs: %s: vejít do adresáře `%s'?

en: %s: directory `%s' is write protected; descend into it anyway?
cs: %s: do adresáře `%s' je zakázán zápisů; vejít do něj jinak?

en: %s: error truncating
cs: %s: chyba při zkracování

en: %s: error writing at offset %s
cs: %s: chyba při zápisu na pozici %s

en: %s: file has negative size
cs: %s: soubor má zápornou velikost

en: %s: file too large
cs: %s: soubor je příliš dlouhý

en: %s: hard link not allowed for directory
cs: %s: pevný odkaz na adresář není dovolen

en: %s: invalid conversion
cs: %s: neplatná konverze

en: %s: invalid file size
cs: %s: chybná velikost souboru

en: %s: invalid file type
cs: %s: nevhodný typ souboru

en: %s: invalid group number
cs: %s: neplatné číslo skupiny

en: %s: invalid number of passes
cs: %s: chybné číslo počtu průchodů

en: %s: is a directory
cs: %s: je adresářem

en: %s: omitting directory
cs: %s: adresář vynechán

en: %s: overwrite `%s', overriding mode %04lo?
cs: %s: přepsat `%s', přehlédnout práva %04lo?

en: %s: overwrite `%s'?
cs: %s: přepsat `%s'?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
cs: %s: průchod %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
cs: %s: průchod %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s
cs: %s: průchod %lu/%lu (%s)...%s/%s

en: %s: remove `%s'?
cs: %s: smazat `%s'?

en: %s: remove directory `%s'%s?
cs: %s: smazat adresář `%s'%s?

en: %s: remove directory `%s'?
cs: %s: smazat adresář `%s'?

en: %s: remove write-protected directory `%s'?
cs: %s: smazat adresář `%s' se zakázaným zápisem?

en: %s: remove write-protected file `%s'?
cs: %s: smazat soubor `%s' se zakázaným zápisem?

en: %s: removed
cs: %s: smazán

en: %s: removing
cs: %s: probíhá mazání

en: %s: renamed to `%s'
cs: %s: přejmenován na `%s'

en: %s: replace `%s'?
cs: %s: přepsat `%s'?

en: %s: unknown file type
cs: %s: neznámý typ souboru

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
cs: %s:%lu: neplatný řádek; chybí druhý token

en: %s:%lu: unrecognized keyword `%s'
cs: %s:%lu: `%s' je neznámé klíčové slovo

en: %scannot read table of mounted filesystems
cs: %stabulku připojených souborových systémů nelze přečíst

en: <internal>
cs: <interní>

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
cs: Změna práv zadaných SOUBORů na PRÁVA.
    
      -c, --changes           vypisuje pouze soubory, jejichž práva byla změněna
      -f, --silent, --quiet   potlačí většinu chybových zpráv
      -v, --verbose           vypisuje informaci o každém zpracovaném souboru
          --reference=RSOUBOR místo hodnoty PRÁVA použije práva souboru RSOUBOR
      -R, --recursive         pracuje i se soubory a adresáři v podadresářích
          --help              vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version           vypíše označení verze a skončí
    
      Každá PRÁVA jsou složena z jednoho nebo více písmen z 'ugoa' následovaného
    jedním ze symbolů '+-=' a jedním nebo více písmeny z 'rwxXstugo'.

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
      if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1,000,000, M 1,048,576,
    GD 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
    
      ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size
cs:   Kopírování souboru, konverze a formátování. Toto vše lze navolit
    následujícími přepínači.
    
      bs=BAJTŮ        nastaví ibs=BAJTŮ a obs=BAJTŮ
      cbs=BAJTŮ       konvertuje BAJTŮ bajtů najednou
      conv=KLÍČ_SLOVA konvertuje podle čárkami odděleného seznamu klíčových slov
      count=BLOKŮ     kopíruje pouze BLOKŮ vstupních bloků
      ibs=BAJTŮ       čte BAJTŮ bajtů najednou
      if=SOUBOR       čte ze souboru SOUBOR, místo z stdin
      obs=BAJTŮ       zapisuje BAJTŮ bajtů najednou
      of=SOUBOR       zapisuje do souboru SOUBOR, místo do stdout. Pokud SOUBOR
                      existuje výstup bude připojen k existujícímu obsahu
      seek=BLOKŮ      přeskočí prvních BLOKŮ výstupních bloků velikosti 'obs'
      skip=BLOKŮ      přeskočí prvních BLOKŮ vstupních bloků velikosti 'ibs'
          --help      vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version   vypíše označení verze a skončí
    
      Počet BAJTŮ může mít dodatek: xM pro násobení číslem M, c pro násobení
    jednou, w pro násobení dvěma, b - 512-ti, kD - 1000-ci, k - 1024,
    MD - 1 000 000, M - 1 048 576, GD - 1 000 000 000, G - 1 073 741 826. Každé
    KLÍČ_SLOVO může být:
    
      ascii     z EBCDIC do ASCII
      ebcdic    z ASCII do EBCDIC
      ibm       z ASCII do pozměněného EBCDIC
      block     vyplní záznamy ukončené zn. nového řádku mezerami
                do velikosti 'cbs'
      unblock   záměna koncových mezer v záznamech o velikosti 'cbs' na zn. nového
                řádku
      lcase     změna velkých písmen na malá
      notrunc   nezkracuje výstupní soubory
      ucase     změna malých písmen na velká
      swab      záměna každého páru vstupních bajtů
      noerror   pokračuje i při vzniku chyby při čtení
      sync      doplní každý vstupní blok nulovými bajty do velikosti 'ibs'

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
cs: Tvoří pojmenované roury (FIFO) se jmény JMÉNO.
    
      -m, --mode=PRÁVA  nastaví přístupová práva (zadána jako příkazu 'chmod'),
                        místo toho, aby byla nastavena na 0666 - umask
          --help        vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version     vypíše označení verze a skončí

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
          --verbose     print a message for each created directory
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
cs: Vytvoří ADRESÁŘ(e), jestliže ještě neexistuje(í).
    
      -m, --mode=PRÁVA  nastaví přístupová práva (zadány jako příkazu 'chmod'),
                        místo toho, aby byla práva nastavena na rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     vytvoří neexistující rodičovské adresáře zadaného adresáře
          --verbose     vypíše zprávu pro každý vytvořený adresář
          --help        vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version     vypíše označení verze a skončí

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    MAJOR MINOR are forbidden for TYPE p, mandatory otherwise.  TYPE may be:
    
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
cs: Vytvoří speciální soubor JMÉNO zadaného TYPu.
    
      -m, --mode=PRÁVA  nastaví přístupová práva (zadána jako příkazu 'chmod'),
                        místo toho, aby byla nastavena na 0666 - umask
          --help        vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version     vypíše označení verze a skončí
    
    HLAVNÍ a VEDLEJŠÍ číslo není dovoleno u TYPu p, jinak povinné. TYP může být:
    
      b      blokový (bufferovaný) speciální soubor
      c, u   znakový (nebufferovaný) speciální soubor
      p      roura (FIFO)

en: Delete a file securely, first overwriting it to hide its contents.
    
      -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like k, M, G accepted)
      -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
      -              shred standard output
          --help     display this help and exit
          --version  print version information and exit
    
    FIXME maybe add more discussion here?
cs:   Bezpečné mazání souborů, najprve je vždy soubor přepsán, aby byl zničen jeho
    obsah a následně je teprve soubor smazán.
    
      -f, --force        povolí změnu práva pro zápis do souboru, jestliže
                         je to nutné
      -n, --iterations=N přepíše N-krát, místo implicitního počtu (%d)
      -s, --size=N       aplikuje na tuto délku souboru (přípony jako k, M, G
                         jsou možné)
      -u, --remove       zkrátí a smaže soubor po přepsání
      -v, --verbose      výpis informací o průběhu
      -x, --exact        nezaokrouhluje velikost souboru nahoru na celé bloky
      -z, --zero         přidá poslední fázi přepisu nulami
      -                  přepisuje standardní výstup
          --help         vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version      vypíše označení verze a skončí

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
cs: Uloží změněné bloky na disk a aktualizuje super blok.
    
      --help      vypíše tuto nápovědu a skončí
      --version   vypíše označení verze a skončí

en: Memory exhausted
cs: Paměť vyčerpána

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
cs: Výstupem jsou příkazy, které zajistí nastavení proměnné prostředí LS_COLOR.
    
    Specifikace výstupního formátu:
      -b, --sh, --bourne-shell    výstupem je Bourne shellový kód
                                  pro nastavení LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        výstupem je C shellový kód
                                  pro nastavení LS_COLORS
      -p, --print-database        výstupem je vnitřní databáze
          --help                  vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version               vypíše označení verze a skončí

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink directory, even if non-empty (super-user only)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
cs: Maže SOUBOR(y).
    
      -d, --directory       smaže adresář, dokonce když není prázdný (pouze
                            superuživatel)
      -f, --force           ignoruje neexistující soubory
      -i, --interactive     ptá se před každým smazáním
      -r, -R, --recursive   maže obsah adresářů rekurzívně
      -v, --verbose         vypisuje co je uděláno
          --help            vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version         vypíše označení verze a skončí

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
    
      -a, --all             include filesystems having 0 blocks
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --local           limit listing to local filesystems
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
      -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
cs:   Vypíše informace o souborových systémech, ve kterých každý SOUBOR leží,
    nebo implicitně všech souborových systémech.
    
      -a, --all             také souborové systémy mající 0 bloků
          --block-size=VELIKOST použije tuto velikost bloku
      -h, --human-readable  velikosti ve formátu čitelném pro člověka
                            (např. 1K 234M 2G)
      -H, --si              podobně jako předchozí, ale násobky 1000 ne 1024
      -i, --inodes          výpis informací o i-uzlech místo o blocích
      -k, --kilobytes       jako --block-size=1024. Implicitně 512 bajtů,
                            které odpovídají normě POSIX
      -l, --local           omezení výpisu na lokální souborový systém
      -m, --megabytes       jako --block-size=1048576. Implicitně 512 bajtů,
                            které odpovídají normě POSIX
          --no-sync         nevolá 'sync' před získáním informací (implicitní)
      -P, --portability     použije formát definovaný normou POSIX
          --sync            zavolá 'sync' před získáním informací
      -t, --type=TYP        ve výstupu pouze souborové systémy typu TYP
      -T, --print-type      vypisuje typ souborového systému
      -x, --exclude-type=TYP   ve výstupu nebudou souborové systémy typu TYP
      -v                    (ignorován)
          --help            vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version         vypíše označení verze a skončí

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
    
      -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
      -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PAT     Exclude files that match PAT.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
cs:   Sčítá diskový prostor zabraný každým SOUBORem, pro adresáře i s obsahem
    podadresářů.
    
      -a, --all             vypíše součet velikosti všech souborů,
                            ne pouze adresářů
          --block-size=VELIKOST  použije tuto velikost bloku
      -b, --bytes           velikosti vypíše v bajtech
      -c, --total           vypíše i celkový součet
      -D, --dereference-args  následuje symbolický odkaz, když jako argument zadán
      -h, --human-readable  vypisuje velikosti ve formátu čitelném pro lidi
                            (např. 1K 234M 2G)
      -H, --si              jako předchozí, ale jednotky jsou násobkem 1000
      -k, --kilobytes       jako --block-size=1024
      -l, --count-links     jestliže jsou soubory pevnými odkazy na jeden soubor,
                            sčítá velikosti, jako by to byli obyčejné soubory
      -L, --dereference     následuje všechny symbolické odkazy
      -m, --megabytes       jako --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs   nepočítá do velikosti adresářů velikosti jejich
                            podadresářů
      -s, --summarize       vypíše pouze celkový součet pro každý argument
      -x, --one-file-system přeskočí adresáře na jiných souborových systémech
      -X SOUBOR, --exclude-from=SOUBOR přeskočí soubory, které vyhovují libovolnému
                            reg.výr. ze souboru SOUBOR
          --exclude=REGVÝR  přeskočí soubory vyhovující REGVÝR
          --max-depth=N     vypisuje názvy adresářů a celkové součty pouze
                            do N-té úrovně adresářů. Argument --max-depth=0
                            je rovnocenný se --sumarize.
          --help            vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version         vypíše označení verze a skončí

en: Try `%s --help' for more information.
cs: Více informací získáte příkazem `%s --help'.

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ] SOUBOR [...]

en: Usage: %s [OPTION]
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ] ADRESÁŘ...

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ] JMÉNO...

en: Usage: %s [OPTION]...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... ADRESÁŘ...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... SOUBOR...

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... SKUPINA SOUBOR...
      nebo   %s [PŘEPÍNAČ]... --reference=RSOUBOR SOUBOR...

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... PRÁVA[,PRÁVA]... SOUBOR...
      nebo   %s [PŘEPÍNAČ]... PRÁVA_OSMIČKOVĚ SOUBOR...
      nebo   %s [PŘEPÍNAČ]... --reference=RSOUBOR SOUBOR...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... JMÉNO TYP [HLAVNÍ VEDLEJŠÍ]

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[.[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... .GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... VLASTNÍK[.SKUPINA]... SOUBOR...
      nebo   %s [PŘEPÍNAČ]... .SKUPINA SOUBOR...
      nebo   %s [PŘEPÍNAČ]... --reference=RSOUBOR SOUBOR...

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... ZDROJ CÍL
      nebo   %s [PŘEPÍNAČ]... ZDROJ... ADRESÁŘ

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... ZDROJ CÍL            (1-ní formát)
     nebo:   %s [PŘEPÍNAČ]... ZDROJ... ADRESÁŘ     (2-hý formát)
     nebo:   %s -d [PŘEPÍNAČ]... ADRESÁŘ...        (3-tí formát)

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... CÍL [JMÉNO_ODKAZU]
     nebo:   %s [PŘEPÍNAČ]... CÍL... ADRESÁŘ

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... [SOUBOR]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... [SOUBOR]...

en: Valid arguments are:
cs: Platné argumenty (přepínače) jsou:

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following two directories have the same inode number:
cs: VAROVÁNÍ: Zacyklená struktura adresářů.
    To téměř jistě znamená, že máte porušen souborový systém.
    INFORMUJTE VAŠEHO ADMINISTRÁTORA SYSTÉMU.
    Následující dva adresáře mají stejné číslo i-uzlu:

en: Warning:
cs: Varování:

en: ^[yY]
cs: ^[yYaA]

en: `%s' and `%s' are the same file
cs: `%s' a `%s' jsou jeden a tentýž soubor

en: `%s' exists but is not a directory
cs: `%s' existuje, ale není adresářem

en: `%s' is a directory
cs: '%s' je adresář

en: backing up `%s' would destroy source;  `%s' not copied
cs: vytvoření zálohy souboru `%s' může zničit zdroj; `%s' nekopírován

en: backing up `%s' would destroy source;  `%s' not moved
cs: vytvoření zálohy souboru `%s' může zničit zdroj; `%s' nepřejmenován

en: block special files not supported
cs: speciální blokové soubory nejsou podporovány

en: can not change to null group
cs: název skupiny nesmí být prázdný

en: cannot backup `%s'
cs: `%s' nelze zálohovat

en: cannot both summarize and show all entries
cs: není možné oboje, počítat celkové součty pro každý argument a ukázat
    všechny položky

en: cannot change back to directory %s via `..'
cs: do adresáře `%s' nelze přes `..' dojít

en: cannot change to `..' from directory %s
cs: z adresáře `%s' nelze vejít do adresáře `..'

en: cannot change to directory %s
cs: do adresáře `%s' nelze vejít

en: cannot chdir to directory, %s
cs: do adresáře `%s' nelze vejít

en: cannot chmod %s
cs: práva souboru `%s' nelze změnit

en: cannot chown %s
cs: vlastníka souboru `%s' nelze změnit

en: cannot create %s `%s' to `%s'
cs: %s `%s' na `%s' nelze vytvořit

en: cannot create directory `%s'
cs: adresář `%s' nelze vytvořit

en: cannot create fifo `%s'
cs: rouru `%s' nelze vytvořit

en: cannot create link `%s'
cs: odkaz `%s' nelze vytvořit

en: cannot create regular file `%s'
cs: obyčejný soubor `%s' nelze vytvořit

en: cannot create special file `%s'
cs: speciální soubor `%s' nelze vytvořit

en: cannot create symbolic link `%s'
cs: symbolický odkaz `%s' nelze vytvořit

en: cannot fork
cs: nelze vytvořit potomka

en: cannot make both hard and symbolic links
cs: symbolický a pevný odkaz nelze vytvořit zároveň

en: cannot make directory `%s'
cs: adresář `%s' nelze vytvořit

en: cannot make fifo `%s'
cs: rouru `%s' nelze vytvořit

en: cannot move `%s' to a subdirectory of itself, `%s'
cs: `%s' nelze do svého podadresáře `%s' přemístit

en: cannot read symbolic link `%s'
cs: symbolický odkaz `%s' nelze číst

en: cannot remove `%s'
cs: `%s' nelze přemístit

en: cannot remove `.' or `..'
cs: `.' nebo `..' nelze smazat

en: cannot remove current directory `%s'
cs: aktuální adresář `%s' nelze smazat

en: cannot remove directory `%s'
cs: adresář `%s' nelze smazat

en: cannot remove old link to `%s'
cs: starý odkaz nelze do `%s' přesunout

en: cannot run strip
cs: program 'strip' nelze spustit

en: cannot specify times from more than one source
cs: čas nelze zadávat z více než jednoho zdroje

en: cannot un-backup `%s'
cs: `%s' nelze ze zálohy obnovit

en: cannot unlink `%s'
cs: adresář nelze z `%s' odvázat

en: character special files not supported
cs: speciální znakové soubory nejsou podporovány

en: continue?
cs: pokračovat?

en: copying multiple files, but last argument (%s) is not a directory
cs: při kopírování více souborů, musí být poslední argument (%s) adresář

en: create %s %s to %s
cs: %s %s na %s vytvořen

en: created directory `%s'
cs: adresář `%s' byl vytvořen

en: creating directory `%s'
cs: vytváření adresáře `%s'

en: current directory
cs: aktuální adresář

en: failed to change group of %s to %s
cs: skupinu souboru %s se nepodařilo změnit na %s

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
cs: práva souboru %s se nepodařila změnit na %04lo (%s)

en: failed to change owner of %s to
cs: vlastníka souboru %s se nepodařilo změnit na

en: fifo files not supported
cs: tento systém nepodporuje roury

en: file arguments missing
cs: postrádány souborové argumenty

en: file offset out of range
cs: posun v souboru mimo rozsah

en: file system type `%s' both selected and excluded
cs: souborový systém typu `%s' je zároveň vybrán a vyloučen

en: group number
cs: číslo skupiny

en: group of %s changed to %s
cs: skupina souboru %s změněna na %s

en: group of %s retained as %s
cs: skupina souboru %s zůstala %s

en: hard link
cs: pevný odkaz

en: ignoring all arguments
cs: všechny argumenty ignorovány

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
cs: špatná velikost tabelárotu (%s) v proměnné prostředí TABSIZE, bude ignorována

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
cs: špatná šířka (%s) v proměnné prostředí COLUMNS, bude ignorována

en: installing multiple files, but last argument (%s) is not a directory
cs: při kopírování více souborů, musí být poslední argument (%s) adresář

en: invalid date format `%s'
cs: neplatný formát data `%s'

en: invalid group `%s'
cs: `%s' je neplatná skupina

en: invalid group name `%s'
cs: `%s' - neplatný název skupiny

en: invalid group number `%s'
cs: `%s' je neplatné číslo skupiny

en: invalid line width: %s
cs: špatná šířka řádku: %s

en: invalid major device number `%s'
cs: neplatné hlavní číslo (`%s') zařízení

en: invalid maximum depth `%s'
cs: `%s' je špatná maximální hloubka

en: invalid minor device number `%s'
cs: neplatné vedlejší číslo (`%s') zařízení

en: invalid mode
cs: neplatná práva

en: invalid mode `%s'
cs: špatná práva `%s'

en: invalid number `%s'
cs: číslo `%s' je neplatné

en: invalid tab size: %s
cs: špatná velikost tabulky: %s

en: invalid user `%s'
cs: `%s' je neplatný uživatel

en: link
cs: odkaz

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
cs: pro roury nesmí být hlavní a vedlejší číslo zařízení zadáno

en: missing destination file
cs: chybějící cílový soubor

en: missing file argument
cs: postrádán souborový argument

en: missing file arguments
cs: chybějící názvy souborů

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
cs: práva souboru %s změněna na %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
cs: práva souboru %s zůstala %04lo (%s)

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
cs: symbolický odkaz %s ani soubor na nějž se odkazuje nebyly změněny

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
cs: s přepínačem pro výpis vnitřní databáze 'dircolors' nemůže
    být použit argument pro soubor

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
cs: proměnná prostředí SHELL neexistuje a není zadáb typ shellu

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
cs: může být použit vždy pouze jeden z {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase},
    {block,unblock}, {unblock,sync}

en: owner of %s changed to
cs: vlastník souboru %s změněn na

en: owner of %s retained as
cs: vlastníkem souboru %s zůstal

en: preserving ownership for %s
cs: vlastnictví souboru %s zachováno

en: preserving permissions for %s
cs: práva souboru %s zachována

en: preserving times for %s
cs: čas souboru %s zachován

en: removing %s
cs: mazání %s

en: removing all entries of directory %s
cs: mazání všech položek adresáře `%s'

en: removing directory, %s
cs: mazání adresáře `%s'

en: removing the directory itself: %s
cs: mazání vlastního adresáře `%s'

en: restoring permissions of %s
cs: práva souboru %s obnovena

en: setting permissions for %s
cs: práva souboru %s nastavena

en: standard input
cs: standardní vstup

en: standard output
cs: standardní výstup

en: starting directory
cs: počáteční adresář

en: strip failed
cs: program `strip' skončil s chybou

en: symbolic link
cs: symbolický odkaz

en: symbolic links are not supported on this system
cs: tento systém nepodporuje symbolické odkazy

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
cs: přepínače pro výpis vnitřní databáze 'dircolors' a výběr
    syntaxe pro shell se vzájemně vylučují

en: the strip option may not be used when installing a directory
cs: při instalaci adresáře nelze přepínač 'strip' použít

en: too few arguments
cs: příliš málo argumentů

en: too many arguments
cs: příliš mnoho argumentů

en: total
cs: celkem

en: truncated record
cs: zkrácený záznam

en: truncated records
cs: zkrácené záznamy

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
cs: nesrozumitelná hodnota v proměnné prostředí LS_COLORS

en: unrecognized option `%s'
cs: neznámý přepínač `%s'

en: unrecognized option `%s=%s'
cs: neznámý přepínač `%s=%s'

en: unrecognized prefix: %s
cs: neznámý prefix: %s

en: virtual memory exhausted
cs: virtuální paměť vyčerpána

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
cs: varování: sumarizace je v rozporu s --max-depth=%d

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
cs: varování: sumarizace je stejná jako použití --max-depth=0

en: when creating block special files, major and minor device
    numbers must be specified
cs: při vytváření speciálního blokového souboru, musí být hlavní
    a vedlejší číslo zařízení zadáno

en: when creating character special files, major and minor device
    numbers must be specified
cs: při vytváření speciálního znakového zařízení, musí být zadáno hlavní
    a vedlejší číslo zařízení

en: when making multiple links, last argument must be a directory
cs: při vytváření více odkazů, musí být poslední argument adresář

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
cs: při přemísťování více souborů, musí být poslední argument adresář

en: won't create hard link `%s' to directory `%s'
cs: pevný odkaz `%s' na adresář `%s' nelze vytvořit

en: write error
cs: chyba při zápisu

en: wrong number of arguments
cs: špatný počet argumentů

en: you are not a member of group `%s'
cs: nejste členem skupiny `%s'
